Tuesday, April 24, 2012

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh / Hari  : 22 – 3 - 2011 (  Hari Rabu  )                                      Masa       : 9.00-9.30 pagi
Kelas        : 1 Hijau                                                                         Bil. Pelajar  : 18 orang
Mata pelajaran   : Bahasa Melayu
Tajuk        : Belajar  Bersama-sama

Objektif      : Pada akhir pengajaran,  murid dapat :
i)                    Mengeja dan membatang 3 daripada 5 suku kata.
ii)                   Membaca perkataan yang terbentuk daripada suku kata terbuka.

Pengetahuan Sedia Ada :

i)                    Murid telah dapat membunyikan bunyi vokal dan suku kata tertutup.

ii)                   Murid telah menguasai kemahiran menulis perkataan suku kata tertutup dengan  
             betul dan  kemas.

Konsep   : Murid telah mengenal pasti sebutan abjad dan suku kata tertutup dengan lancar.

Bahan    : Kad perkataan, gambar tunggal, LCD

Nilai      : Kasih sayang.

Kemahiran : Kemahiran berfikir , kecerdasan pelbagai


Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set  Induksi
( 3 minit )
LCD yang tertulis lirik lagu.
Guru membimbing murid menyanyikan lagu ‘ Sayang Semua ‘.
Murid-murid menyanyikan           lagu sambil bertepuk tangan.
Kemahiran berfikir :
-mengimbas kembali.
Langkah 1
( 5 minit )
LCD yang mengandungi perkataan (rujuk lampiran 1 )
Guru membimbing murid mengeja suku kata.
Murid membaca suku kata yang ditunjuk oleh cikgu.
Kecerdasan pelbagai :
-verbal linguistik.
Langkah 2
( 5 minit)
BBM
kad perkataan:
-baju
-buku
-mata
-meja
-bola
Guru mengeja dan mambatang suku kata., Kemudian guru meminta murid mengeja dan membatang suku kata.
Murid mengeja dan membatang suku kata secara individu.
Kemahiran berfikir :
-mengenal pasti
-mengecam
Langkah 3
( 5 minit )
BBM
-kad gambar,
-kad perkataan
Guru membimbing murid bermain permainan ‘ Mencari Kawan ‘
- Murid yang mengambil kad perkataan mencari kawan yang mengambil kad gambar.
Murid bermain permaianan dengan penuh minat.
Kecerdasan pelbagai :
-verbal linguistik,
-intrapersonal.
Langkah 4
( 6 minit )
BBM
-kad perkataan
Guru menampalkan perkataan yang terbentuk daripada suku kata terbuka yang dinyatakan tadi   pada papan hitam kemudian membimbing murid latih tubi membaca perkataan tersebut   dan meminta murid menulis  dalam buku latihan dengan cara yang betul dan kemas.
Murid latih tubi membaca perkataan yang terbentuk tadi dan menulis perkataan tersebut dalam buku latihan.
Kemahiran berfikir :
-mengecam
Langkah 5
( 6 minit )
Kertas penilaian :
1. Pengayaan -

    murid menyusun semula konsonan dan huruf vokal menjadi perkataan yang betul.
2. Pemulihan -
 memadankan suku kata menjadi perkataan yang betul.
Guru mengedarkan kertas penilaian yang disediakan kepada murid.
Murid menjawab kertas penilaian mengikut kumpula masing-masing.
Kemahiran berfikir:
-mengenal pasti,
-mengecam
Kecerdasan pelbagai:
-verbal linguistik
Penutup
( 2 minit )
BBM
 Kad perkataan
Guru membimbing murid membaca semula perkataan yang ditampal pada papan hitam.
Murid membaca semula perkataan.
Kemahiran berfikir:
-mengenal pasti,
-mengimbas kembali
Kecerdasan pelbagai :
-verbal linguistik

No comments:

Post a Comment